Detaily události


V sobotu 13. září město Žďár nad Sázavou nabízelo pestrý program sportovních i kulturních akcí. U zimního stadionu soutěžili dobrovolní hasiči v požárním útoku, v rekreačním areálu se po hladině vodní nádrže Pilská proháněly dračí lodě a o kousek dál probíhalo setkání folklorních souborů z Horácka.

Již od rána bylo u kiosku živo. Kluci Bartošovi a chlapci ze Studánky stavěli velký stan pro diváky, z druhé strany pánové z výboru horáckého sdružení, kteří celou akci naplánovali, pořádali, a počítali s mokrou variantou, stavěli stany jako šatny pro účinkující. Mezitím už zvukař pan Sobotka natahoval šňůry, stavěl mikrofony, aby připravil ozvučení prvního ročníku nového pořadu „Okénko z Horácka“.

Před polednem začali přicházet děti ze souboru Bystřinka a tanečníci s muzikanty ze Studánky – členové dvou domácích souborů. Postupně se objevili Pramínek z Jihlavy, soubor Drahánek z Blanska a také zástupce z Českého Horácka – soubor Trnávka Pacov. Dopoledne probíhaly prostorové zkoušky. Mezitím přicházeli zvědaví návštěvníci volnočasového areálu, kteří si přišli zasportovat, a přitom koukali, co se to tu děje.

Ve 14 hodin program „Okénko z Horácka“ zahájil soubor Pramínek Jihlava s pásmy Muzikantská selanka a řemeslnické tance. Krásnými písničkami diváky potěšili jejich sólisté Pavlína Pulicarová a Jiří Vaněk. Dudy přilákaly diváky podívat se na pacovský soubor Trnávka a jeho pásmo Dožínky. Letošní finalisté krajského kola soutěže Zpěváček 2014 – Martina Ždánská a Luboš Kukačka – zazpívali lidové písně z Novoměstska. Po nich tanečníci z Bystřinky předvedli program s názvem – Co bude dnes k obědu? Mezi dalšími účastníky nechyběl ani soubor Studánka s horáckými tanci z drahanské Vysočiny a v doprovodu cimbálové muziky zatančil soubor Drahánek z Blanska Mazurky a tance z Kořence.

Ani přeháňky a chladné počasí nepokazily účastníkům dobrou náladu. Po pěkném vystoupení se všichni přemístili do jídelny Hotelu Fit na teplou večeři, kde pokračoval další program pro všechny zúčastněné. Muzikanti hráli a zpívali. Veselá nálada navnadila i tanečníky na tanečky a družnou besedu.

První setkání horáckých souborů na Vysočině, konkrétně ve Žďáru nad Sázavou, se vydařilo. Proto bychom neměli zapomenout poděkovat za finanční podporu Kraji Vysočina a městu Žďár nad Sázavou. Poděkování patří i firmám Sportis Žďár n. S., MB Group Jihlava, BS Textil Jihlava, a dalším osobám, které se podílely na organizaci akce.

Všichni účastníci odjížděli s pocitem příjemného kulturního zážitku.

Podpořil Kraj Vysočina
Podpořil Kraj Vysočina